چهل شب با حاج قربان                                        در    دارالفنون               

آیین گرامی داشت استاد بخشی حاج قربان سلیمانی

در برنامه رادیویی دارالفنون

 

از یک شنبه چهاردهم بهمن ماه

هر شب از ساعت 22.40

رادیو تهران / موج  اف. ام ردیف 95  - دارالفنون -

 

این مجموعه برنامه که شاید کامل ترین و طولانی ترین برنامه درباره موسیقی مقامی در تاریخ رادیو باشد به بهانه درگذشت استاد نامدار این موسیقی، استاد حاج قربان سلیمانی بهانه ای به دست آورده است تا به گونه ای کامل در حق مقام داران و اساتید این عرصه ادای احترام کند.

وقتی ساز می زنم

ساز من دیگر ساز من نیست

من ساز منم

این مجموعه برنامه از این جهت کامل است که اغلب دوستان و شاگردان، محققان موسیقی مقامی ایران و نیز خانواده استاد حاج قربان سلیمانی در این مجموعه برنامه حضور پر رنگی دارند. 

 

در این مجموعه برنامه با آثار و گفتار این استاد نامدار آشنا خواهیم شد. در این برنامه مباحث تخصصی محققان موسیقی مقامی ایران زمین در معرض بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. این مجموعه برنامه که  تقریباً اغلب نامداران این عرصه پر اهمیت پژوهشی را گرد هم آورده است، فرصت مناسبی است برای شناخت بیشتر مفاخر و گنجینه های موسیقی مقامی و بومی ایران عزیز، چرا که این مجموعه برنامه به شخصیت استاد حاج قربان منحصر نخواهد شد.

صداها و آثاری را در این مجموعه برنامه خواهید شنید که گویی از دل خاک مقدسمان بیرون می آیند و از تاریخ پربارمان سخن می گویند. حرفهایی را خواهید شنید که شاید کمتر شنیده باشید.

 این مجموعه برنامه با همیاری و همفکری اساتید طراز اول این مباحث در حال تولید است و امیدواریم مباحث تخصصی این برنامه هر چه زودتر به صورت کتاب منتشر شود. علاوه بر این از کلیه دوستان مطبوعاتی این استدعا را داریم که همانند همان همکاری بی مانندشان بر سر "مجموعه برنامه آیین گرامی داشت پروفسور سید حسین نصر" و نیز " آیین گرامی داشت استاد ابوالحسن خان صبا" باری دیگر به این حکایت دل بدهند که میهمانان ارزنده و محققان ارجمند این مجموعه برنامه، حقیقتاً حرفهای پر اهمیتی برای گفتن دارند که شاید  چکیده ای از حرفها و درد دلهایشان را می توان در این مجموعه برنامه شنید.

این عزیزان در آیین گرامی داشت فاخره دوران موسیقی مقامی ایران، حضرت استاد حاج قربان سلیمانی با شما همراهی خواهند کرد:

 

( فهرست کامل و دقیق تر به زودی اعلام خواهد شد.) 

 

علیرضا سلیمانی / فرزند ارشد استاد

دکتر حمید رضا اردلان

محمد رضا درویشی

صدیق تعریف

مجید کیانی

جلال ذوالفنون

عبدالله سرور احمدی

شیر محمد اسپندار

داریوش طلایی

نصرالله ناصح پور

دکتر مهدی صدری

کلیم الله توحدی

حسین سمندری

محمد یگانه

علی اصغر بیانی

علی معلم دامغانی

هوشنگ جاوید

هوشنگ سامانی

فریبرز رستمی

کیهان کلهر

ایرج نعیمایی

جواد بشارتی

سید علیرضا میرعلینقی

فرشید فداییان

مهدی لطفی

محسن شهرنازدار

دکتر عطا امیدوار 

ژان دورینگ

حیدر سلیمانی / نوه استاد

محمد علی کیانی نژاد

مرتضی گودرزی

مجتبی قیتاقی

جهانگیر نصری اشرفی

 

و ...

 

 

این مجموعه برنامه  از یک شنبه چهردهم بهمن ماه به مدت چهل برنامه، هر شب، به استثنای پنج شنبه و جمعه از رادیو تهران به سمع و نظر شما گرامیان خواهد رسید. مجموعه گفتگوها و اخبار این برنامه را در همین صفحه خواهید خواند.

موج اف. ام ردیف 95 / برنامه رادیویی "دارالفنون" 

 او همچنین به کشورهای بسیاری مانند پرو ، هلند، تونس، ترکیه، بلژیک ،انگلستان ،سوئیس، کلمبیا ، اکوادور ،پاناما، فرانسه و چند شهر آمریکا نیز عزیمت کرده است .
حاج قربان سلیمانی معتقد است : مردم جهان بخصوص فرانسوی ها ، بهتر از ایرانی ها مرا می شناسد چون هنر طلبند و هنر را دوست دارند ،آنها واقعا موسیقی را می فهمند چون اهل تحقیق و پژوهش اند . 

 شادروان استاد حاج قربان سلیمانی  ازسال 1346 تا 1366 دست به ساز نبرد ،علت آن هم اعتقادات و پای بندی وی به سخنان متشرعین بود که باعث شداوبر اساس گفته شیخی ساز را به کناری نهد اما وقتی روحانیون دیگری به وی توصیه کردند که موسیقی موهبتی الهی است ،دوباره ساز در دست گرفت و به نواختن پرداخت .
او فعالیت مجددش را از سال 1367 با برنامه تلویزیونی " اندیشه هنر" شروع کرد ودرسال 1369 در جشنواره موسیقی فجر ،نوازنده برتر انتخاب شد و از آن سال به بعد هم به عنوان داور در جشنواره موسیقی فجر حضور یافت
این استاد صاحب نام در سال های اخیر 8 بار به فرانسه اعزام شد و به عنوان پدیده و ستاره "آوینیون" فرانسه معرفی شد .  

این نوازنده چیره دست خراسانی که دوتار را شوق دل می داند ، به عنوان گنجینه ملی لقب گرفت و از دست سید محمد خاتمی رییس جمهوری وقت نشان درجه 2 فرهنگ و هنر دولتی دریافت کرده است . حاج قربان سلیمانی را می توان آخرین روایتگر از نسل بخشی ها ی بزرگ شمال خراسان به شمار آورد ...

/ 6 نظر / 29 بازدید
سامانی

آقا الان در بهمن ماه هستیم. شما مرقوم کرده اید برنامه از ۱۳ دی ماه پخش می شود. لطفاً‌اصلاح بفرمایید. یا حق

دکتر عطااله اميدوار

ايران زمین (خراسان بزرگ) يكي از بزرگترين هنرمند تاريخ زمانه را حاج قربان سلیمانی را از دست داد از خداوند بزرگ مي خواهم كه كار و عمل ما وهمه جويندگان هنر موسيقی را به او نزديك كند. اذانم را در درامد همايون و مناجات سنايي را بروح بزرگش تقديم ميكنم یادش گرامی باد http://www.omidvar.net/music/AZAN%20AAALIf.mp3 http://www.omidvar.net/music/tar%20shahnazi%20avaz%20omidvar%20monagat%20TT.mp3

حسينی باغسنگانی

با کمال سپاس از جناب دکتر اميدوار و تذکر به موقع جناب هوشنگ سامانی

بهداد

استاد سلام . برنامه استا صبا جرا کامل پخش نشد ؟ بسياری از اسامی که مرقوم فرموديد از آن ها ياد نشد . ايا از دوستان صبا ُ( دهشپور و ساعتساز ) يادی شد ؟

سودابه نعمتی

جناب حسينی سلام و خسته نباشد من خبر برنامه را در روزنامه خواندم و امشب هر چه منتظر شدم پخش نشد واقعا کار خوبی نيست که مردم را معطل کنيد. در ضمن خواستم بدانم چه طور می توانم مجموعه کامل چهل برنامه استاد صبا را داشته باشم. خواهشمندم با من تماس بگيريد ممنون

حميد کامرانی

من يکی از شنوندگان شما هستم اميدوارم هميشه موفق باشيد برنامه های شما هميشه عالی بوده است اقای حسينی خيلی ممنون به خاطر توجه به موسيقی مقامی و محلی ايران زمين اين موسيقی واقعا مظلوم است